EKO mamcia

jak żyć zdrowo, ekologicznie i oszczędnie
plastikowe słomki
Ekologia Porady

Co zamiast plastikowych słomek? 8 inspiracji

Twoje dzieci nie wyobrażają sobie soku bez słomki? Skąd to znam. Mój maluch je uwielbia i zawsze prosi o słomkę cokolwiek mu podam. Zresztą nie tylko dzieci je lubią, my też chętnie po nie sięgamy na imprezie czy w lokalu. A co się dzieje ze słomką kiedy skończy nam się napój – ląduje w koszu!

A gdyby tak bez wyrzutów sumienia pić przez słomkę? Przecież zarówno natura jak i producenci zadbali o to by nie był to tylko jednorazowy produkt. Jakie są alternatywny dla plastikowej rurki?

Słomki ze słomy

Słoma to wysuszone łodygi zbóż. Puste rurki świetnie nadają się do sączenia napojów i w dodatku są całkowicie naturalne. Ich produkcja nie obciąża środowiska, a po wypiciu napoju możemy wyrzucić ją na kompost gdzie się rozłoży.

słomki ze słomy

Słomki z bambusa

Bambus jest najszybciej rosnącą rośliną na ziemi, te naturalne rorki nie dość, że efektywnie wyglądają to są wielokrotnego użytku! Za 10 sztuk zapłacisz już od 30 zł.

słomki z bambusa

Stalowe/metalowe słomki do picia

Wykonane ze stali nierdzewnej, wielokrotnego użytku, starczą na lata! Mogą być używane zarówno do ciepłych jak i zimnych napojów, dużą zaletą jest też to, że można je myć w zmywarce. Cena również nie poraża, znalazłam zestaw gdzie za 6 sztuk, trzeba zapłacić jedynie 19 zł.

metalowe słomki do picia

Słomki szklane

Wielokrotnego użytku, wyglądają bardzo elegancko. Jedyna ich wada to taka, że trzeba uważać podczas mycia żeby ich nie stłuc.

szklane słomki
Szklane słomki

Biodegradowalne słomki z PLA

Jednorazowe, ale wykonane z alternatywnego tworzywa do plastiku (z roślin) za opakowanie 150 szt. wystarczy zapłacić około 10 zł.

Papierowe słomki

W 100% biodegradowalne i bezpieczne dla żywności, wykonane z masy celulozowej, mogą być z dodatkiem bambusa i drewna, klejone klejem spożywczym.

słomki z papieru
Papierowe słomki

Słomki z makaronu

Znacie makaron bucatini? Tak to ten z otworkiem w środku. Teraz podobne rurki (tylko o większej średnicy) możecie spotkać w restauracjach jako słomki do napojów. Są one biodegradowalne, trwałe, nie zmieniają smaku napojów i są przyjazne dla środowiska. Chcielibyście przetestować?

słomki z makaronu
Słomki z makaronu

Plastikowe słomki wielokrotnego użytku

Mogą służyć przez długi czas, mimo, że są plastikowe to jednak są lepszym wyjściem niż jednorazowe rurki.

Kubki ze słomką

Zamiast kupować nowe słomki, kup kubek zintegrowany ze słomką. Taka rurka posłuży nam bardzo długo, nie zgubi się, jest wytrzymała. Jedyny minus? Ciężko doczyścić słomkę.

Kubek ze słomką

Chcesz żyć w zgodzie z naturą? Przeczytaj rady jak być eko!

Możesz również sprawdzić jak bardzo jesteś EKO?

2 Comment

  1. Z jednorazowych jak dla mnie wygrywają słomki szklane. Najbardziej obojętne dla smaku i najprzyjemniej trzyma się je w ustach 😉 Z jednorazowych, biodegradowalny padnie na słomki z papieru. Niby makaronowe też są fajne, ale jednak ten posmak “ciasta” trochę występuje 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *