EKO mamcia

jak żyć zdrowo, ekologicznie i oszczędnie
domowa pasta do zębów
Bez kategorii

Domowa pasta do zębów – przepis

Pasta do zębów zrobiona w domu może przewyższać działanie produktów ze sklepowych półek. Jest skuteczna, bezpieczna i nietoksyczna. Ze względu na naturalny skład nadaje się dla każdego, nawet dla dzieci.

Zalety domowej pasty do zębów

Domowa pasta zrobiona jest z bezpiecznych i naturalnych składników. Nie posiada fluoru, który w nadmiarze może szkodzić i uczulać dzieci. Pasta do zębów wykonana własnoręcznie nie posiada dodatków zagęszczających, SLS (laurylosiarczan sodu), sztucznych barwników i dodatków smakowych i zapachowych.  

Przepis na domową pastę do zębów:

  • olej kokosowy (1/4 szklanki)
  • soda oczyszczona (1/2 szklanki)
  • ksylitol (4-5 łyżek)
  • naturalny olejek miętowy lub goździkowy (ok. 1 łyżeczka)

Wszystko razem wymieszaj do uzyskania jednolitej konsystencji, dodaj olejku miętowego i pasta gotowa!

Składniki domowej pasty do zębów

Olej kokosowy jest głównym składnikiem domowej pasty, ze względu na zawartość kwasu laurynowego ma silne działanie antybakteryjne, a także wiruso- i grzybobójcze. Zapobiega nie tylko próchnicy, ale poprawia stan zdrowia całej jamy ustnej oraz hamuje rozwój większości szczepów bakterii i drożdżaków. Najważniejsze by używać wartościowego oleju kokosowego nierafinowanego i tłoczonego na zimno, ponieważ jest on pełen składników odżywczych. Olej kokosowy działa przeciwpróchniczo.

Soda oczyszczona jest delikatnym materiałem ściernym, który zapewnia łagodne oczyszczenie. Dzięki zasadowemu pH neutralizuje kwasy w jamie ustnej, które są jedną z przyczyn powstawania próchnicy. Pochłania zapachy.

Ksylitol czyli cukier brzozowy nadaje paście słodki smak, ale także sprzyja likwidacji płytki nazębnej i wzmacnia mineralizację szkliwa

Olejek miętowy ma działanie znieczulające i łagodzące podrażnienia błon śluzowych; spożywanie lub wdychanie produktów zawierających mentol wywołuje wrażenie chłodu oraz świeżości dlatego świetnie nadaje się do pasty.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *