EKO mamcia

jak żyć zdrowo, ekologicznie i oszczędnie
segregacja śmieci dla dzieci
Dzieci Ekologia

Jak nauczyć dziecko segregacji odpadów?

Dzieci zwykle chętnie przyłączają się do różnych akcji ekologicznych. Mój synek był bardzo szczęśliwy gdy w Dzień Ziemi mógł zatroszczyć się o środowisko i pomóc mi w zbieraniu śmieci. Warto wykorzystać ten entuzjazm i już od najmłodszych lat zaszczepiać proekologiczną postawę.

Segregacja śmieci – pierwszy krok do bycia EKO

  1. Naucz dziecko rozróżniać śmieci – to najważniejszy krok przy do nauki segregacji odpadów. Pokaż jak odróżniać metal od plastiku, szkło kolorowe od białego czy papier. Ważne by pokazać dziecku, że np. karton po mleku to nie makulatura.
  2. Naucz zasad wyrzucania odpadów – wytłumacz dziecku dlaczego zanim wyrzuci karton czy butelkę powinien je najpierw zgnieść, a z butelki odkręcić korek.
  3. Oznaczcie kosze na śmieci – kolorowe nalepki to najlepszy sposób na to by dziecko zapamiętało gdzie i co wyrzucić. Na pojemnikach możesz również umieścić symbole odpadów.
  4. Pooglądajcie razem bajkę – w internecie jest mnóstwo fajnych bajek o segregacji śmieci. Dzięki kolorowym, interesującym historyjkom dzieciom utrwalą się informacje, które wcześniej mu przekazałaś/łeś.

Pamiętaj, najważniejsze to nie zniechęcić dziecka do segregacji. Dlatego jeśli zauważysz, że maluch się pomylił to zamiast się denerwować lub samemu poprawiać, wytłumacz gdzie powinien wrzucić dany przedmiot. Przyznam szczerze, że czasem sama czasem mam problemy z segregacją i cały czas się uczę jak robić to prawidłowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *