EKO mamcia

jak żyć zdrowo, ekologicznie i oszczędnie
Jak oszczędzać wodę
Ekologia Oszczędzanie Porady

Jak oszczędzać wodę – 10 sposobów

Czy wiesz, że woda nie jest niewyczerpanym surowcem jak słońce czy wiatr? Coraz więcej obszarów zmaga się z suszami, oszczędzanie wody jest więc ważną kwestią nie tylko ze względu na oszczędności. Nawet jeśli nie żyjesz w regionie dotkniętym suszą, ograniczenie zużycia wody to ogromne korzyści dla planety. Istnieje wiele różnych sposobów oszczędzania wody w domu. Nie martw się, jeśli nie możesz zrobić wszystkiego z listy. Po prostu wybierz kilka rzeczy i zacznij od dziś!

 1. Zakręć kran podczas mycia zębów – czy wiesz, że podczas mycia zębów zużywasz aż 19 litrów wody? Zakręć kran i nie pozwól, aby cała woda spłynęła do kanalizacji. Żeby wypłukać zęby nalej wody do kubeczka.
 2. Zakręć kran podczas mycia rąk – nie potrzebujesz aby woda leciała kiedy szorujesz mydłem ręce. Możesz zakręcić kran i spłukać dłonie gdy będą już umyte.
 3. Napraw nieszczelne rury/kran – niezależnie od tego, czy sam lubisz majsterkować, czy zatrudnisz hydraulika, naprawa nieszczelnych kranów może oznaczać duże oszczędności wody. Kapiący kran może zmarnować 15 litrów wody dziennie lub 5500 litrów wody rocznie.
 4. Nie uruchamiaj zmywarki ani pralki, dopóki jej nie zapełnisz – w połowie puste urządzenie to wiele litrów zmarnowanej wody.
 5. Weź krótszy prysznic – prysznice mogą zużywać od 6 do 45 litrów na minutę. Rozważ skorzystanie z głowicy prysznicowej, która napowietrza wodę – zużyjesz jej dużo mniej.
 6. Kup w nową spłuczkę – nowoczesne systemy podwójnego spłukiwania pozwalają zaoszczędzić ogromne ilości wody.
 7. Zainwestuj w urządzenia efektywne pod względem zużycia wody – gdy musisz wymienić sprzęty gospodarstwa domowego(prysznice, krany, toalety, pralki, zmywarki), zwróć uwagę na ich wydajność pod względem zużycia wody.
 8. Podlewaj swój ogród za pomocą konewki zamiast węża – wąż może zużywać nawet 1000 litrów wody na godzinę.
 9. Podlewaj rośliny wczesnym rankiem lub wieczorem – podlewanie w tych godzinach pozwala ograniczyć parowanie, a także pozwoli zaoszczędzić wodę.
 10. Łap deszczówkę – zbiorniki na wodę deszczową pozwalają zaoszczędzić do 5 tys. litrów wody rocznie. Woda deszczowa jest idealna się do podlewania roślin czy mycia samochodu.

2 Comment

  1. Przyznam, że mi też czasem ciężko, zwłaszcza po męczącym dniu, długi gorący prysznic to coś co uwielbiam. Na co dzień szybkie, poranne 5 minutowe opłukanie, ale raz na jakiś czas można sobie pozwolić na chwilę relaksu 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *