EKO mamcia

jak żyć zdrowo, ekologicznie i oszczędnie
Przepis na masę papierową
DIY Dzieci Porady

Masa papierowa – przepis na kreatywną zabawę z dziećmi

Czy Wasze dzieci też uwielbiają różnorakie masy plastyczne, piaski kinetyczne, plasteliny, modeliny itp.? Mój syn wciąż coś konstruuje czy lepi. Jego prace z dnia na dzień stają się coraz lepsze, a młody rozwija wyobraźnię i zdolności manualne. Ja zamiast wydawać dziesiątki złotych często sama robię mu masę plastyczną – z papieru, mąki i soli. Dziś podam wam przepis na masę papierową, którą można zrobić razem z dzieckiem.

Masa papierowa – ekologiczna plastelina

Masa papierowa to świetny sposób na pozbycie się z domu nadmiaru makulatury, którą zapewne każdy z Was ma pod dostatkiem. Stare notatki, gazety, korespondencja, to wszystko świetnie nadaje się na masę. Pamiętaj tylko, żeby to nie był papier powlekany, który jest bardzo trudny do rozmoczenia.

Przepis na masę papierową

Będziemy potrzebować jedynie kilku składników:

  • papier
  • woda
  • mąka pszenna i ziemniaczana
  • sól
  • garnek

Masę możesz zrobić razem z dzieckiem, to dla niego jeszcze większa frajda. Papier na początku trzeba pociąć lub porwać na drobne kawałeczki. Im mniejsze fragmenty tym łatwiej będzie zrobić z nich gładki produkt końcowy. Podarty papier namaczamy w wodzie w garnku. Gdy papier wystarczająco się rozmoknie, stawiamy garnek na palnik i zagotowujemy w dużej ilości wody. Następnie przegotowaną masę miksujemy blenderem. Rób to powoli by nie zatrzeć silniczka w sprzęcie.

Ugotowany i wystudzony papier odciskamy z nadmiaru wody, dodajemy 1000 ml masy, 2łyżki soli, 2 szkl. mąki pszennej i 2 łyżki mąki ziemniaczanej. Wszystko dokładnie mieszamy i mamy gotową masę papierową, z której można już tworzyć prawdziwe arcydzieła.

Jak przechowywać masę papierową?

Wystarczy z papki papierowej odcisnąć nadmiar wody i w postaci kulek suszyć na kaloryferze lub słońcu (w zależności od pory roku), kiedy potrzebujemy masy, rozpuszczamy papier w wodzie i dodajemy pozostałe składniki. Masę można też zamrozić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *