EKO mamcia

jak żyć zdrowo, ekologicznie i oszczędnie
mycie okien domowymi sposobami
DIY Ekologia Oszczędzanie Porady

Mycie okien domowymi sposobami

Jeśli jeszcze nie umyliście okien na wiosnę to świetnie! Teraz jest najlepsza okazja by to zrobić i przy okazji wypróbować nowe sposoby by okna lśniły czystością i nie miały smug. Domowe sposoby mycia okien są ekologiczne, tanie i bardzo skuteczne. Sprawdźcie sami!

Jak myć okna – domowe sposoby

Domowe sposoby na okna bez smug najczęściej opierają się na zastosowaniu octu. Ten popularny w każdym domu składnik ma wiele zalet, jest tani, ma działanie oddtłuszczające i nabłyszczające, nic więc dziwnego, że coraz częściej możemy go spotkać w składzie sklepowych produktów.

Domowy płyn do mycia szyb

Składniki:

  • 1/2 litra wody
  • 1/2 szklanki octu spirytusowego
  • pół wyciśniętej cytryny
  • 15 kropli gliceryny – dostępna za ok. 3 zł w każdej aptece (tworzy ochronną powłokę na szybach, zapobiega osiadaniu kurzu)

Wszystkie składniki wlać do spryskiwacza, dokładnie wymieszać i domowy płyn do mycia okien jest już gotowy. Prawda, że proste?

Pamiętaj, zanim zaczniesz myć okna umyj ramy okienne!

Domowy płyn do mycia ram okiennych

Składniki:

  • litr ciepłej wody
  • 8 łyżek sody oczyszczonej
  • kilka wiórków szarego mydła

Wszystkie składniki wymieszać, rozpuścić mydliny i mamy gotowy płyn do mycia ram.

Okna bez smug – polerowanie

Ile razy zdarzyło Wam się, że mimo polerowania na Waszych oknach, mimo zastosowania super preparatu do mycia pojawiły się smugi? Mi bardzo często, dopóki nie odkryłam, że nie wystarczy dobry płyn, a chodzi o bardzo dokładne wytarcie okien do sucha.

Sama ściereczka z mikrofibry nie wystarczy. Owszem dobrze usuwa zabrudzenia, ale szybko chłonie wilgoć. Wiele osób poleruje okna papierem toaletowym, to błąd ponieważ papier zostawia kłaczki, których później ciężko się pozbyć.

Do polerowania lepiej użyć babcinego sposobu czyli starych, nielakierowanych gazet lub ręcznika papierowego który nie zostawia kłaczków. Najlepszy będzie taki, który przeznaczony jest specjalnie do szyb, luster i metalowych powierzchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *