EKO mamcia

jak żyć zdrowo, ekologicznie i oszczędnie
Ekologia

Plastik, który można wielokrotnie przetwarzać

Dziś przeczytałam super nowinę, którą od razu postanowiłam się z Wami podzielić. Naukowcy z Lawrence Berkeley National Laboratory stworzyli plastik który w przeciwieństwie do PET można w pełni przetwarzać wiele razy!

Statystyczny Polak wyrzuca rocznie niemal 100 butelek z plastiku PET, co przekłada się na kilkadziesiąt tysięcy ton tych opakowań w skali roku.  Produkty wykonane z tworzyw sztucznych charakteryzują się bardzo długim czasem rozkładu, butelka potrzebuje na to aż 500 lat, toteż niewłaściwe gospodarowanie odpadami z plastiku jest bardzo szkodliwe dla środowiska.

Powiecie, że wyjściem jest recykling. Jasne, że tak, problem w tym, że PET może być powtórnie wykorzystany jedynie w 20-30%, a co z pozostałymi 70%? Większa część trafia do spalarni.

Dlatego dużą szansą dla środowiska jest materiał, który można w pełni poddać procesowi recyklingu. Według naukowców nowy materiał zwany PDK można przetwarzać bez końca, dzięki czemu zniknie problem zalegających, plastikowych śmieci. Już nie mogę się doczekać, kiedy PDK wejdzie na rynek i całkowicie wyprze PET.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *