EKO mamcia

jak żyć zdrowo, ekologicznie i oszczędnie
spacer do pracy
Dzieci Ekologia Porady

Spacerem do szkoły…

Samochodem czy spacerem? Jak Twoje dziecko przemierza drogę do szkoły? Ja jak tylko mogę unikam samochodu, wolę spacer nawet kiedy na zewnątrz zimno i plucha. Dziś przedstawię kilka zalet odprowadzania dziecka do szkoły na piechotę.

Oszczędzasz pieniądze

Jazda oznacza paliwo, a paliwo oznacza, że pieniądze uciekają z Twojej kieszeni. Aby obniżyć koszty, zawoź dzieci do szkoły tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne – jeśli się spieszysz, jeśli pada deszcz czy jest silny mróz itd.. Chodzenie nie kosztuje nic i pomaga zaoszczędzić naprawdę dużo pieniędzy.

Chronisz środowisko

Niemal wszystko, od uprawy żywności po oglądanie telewizji, ma ślad węglowy, a jednym z największych śladów jest transport drogowy. 22% emisji CO2 pochodzi z transportu drogowego, a przemysł paliwowy, który napędza pojazdy, odpowiada za 40% emisji. Ropa nie jest odnawialna i jej pokłady powoli się wyczerpują. Jej wydobycie i transport niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw, takich jak np. wycieki.

Chodzenie ma zerowy ślad węglowy, a jeśli jedna osoba zrezygnuje z samochodu i wybierze spacer (na odległość mniejszą niż 2 km, pięć razy w tygodniu) może zmniejszyć swój ślad węglowy o 86 kg na rok.

Chodzenie jest lepsze dla twojego zdrowia

Otyłość jest jednym z naszych głównych problemów zdrowotnych, ponieważ może prowadzić do innych problemów, takich jak cukrzyca typu 2, choroby serca i niektóre rodzaje raka. Według NHS 1 na 7 dzieci można zaliczyć do otyłych, a według organizacji Living Streets dzieci (przed 5 rokiem życia), które zazwyczaj podróżują do szkoły samochodem, częściej mają nadwagę niż oto, które chodzą lub jeżdżą na rowerze .

Średnio potrzebujemy 60 minut aktywności fizycznej dziennie, a chodzenie do szkoły może pomóc zarówno Tobie, jak i Twojemu dziecku osiągnąć ten cel. Spacer do szkoły wpaja również dobre nawyki u dzieci, co sprawia, że są one bardziej skłonne do aktywności także w dorosłym życiu.

Możesz spędzić czas z dzieckiem

Chodzenie do szkoły z dzieckiem zapewnia jego bezpieczeństwo i pozwala na nawiązanie więzi między rodzicem i dzieckiem. Daje ci szansę porozmawiania z nim o zajęciach szkolnych, pozwala nauczyć dziecko umiejętności bezpiecznego poruszania się po drodze. To świetna okazja żeby przygotować dziecko do samodzielnej podróży do szkoły, sklepu czy kolegi. W drodze do szkoły dziecko spotyka też przyjaciół z którymi może porozmawiać o szkole, swoich zainteresowaniach itd. dzięki temu maluch rozwija swoje umiejętności interpersonalne i jest bardziej komunikatywne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *