EKO mamcia

jak żyć zdrowo, ekologicznie i oszczędnie
szałwia właściwości zastosowanie
Kuchnia Porady

Szałwia – zastosowanie i właściwości lecznicze

Szałwia jest łatwo dostępna w postaci świeżej, suszonej lub w oleju. Ma wiele korzyści zdrowotnych, można tradycyjnie sporządzić z niej napar, ale rewelacyjnie sprawdza się także jako dodatek do dań. Jakie właściwości ma to zioło i kiedy warto stosować szałwię?

Szałwia – witaminy i minerały

Jest źródłem garbników i goryczy, kwasów organicznych, karotenu i związków żywicowych, fitoestrogenów, olejków eterycznych, a także witamin (witamina A, witamina C, witaminy z grupy B) i minerałów (wapń, magnez, potas, sód, cynk, żelazo). 

Szałwia – moc antyoksydantów

Szałwia wypełniona jest antyoksydantami. Składniki zawarte w szałwii jak kwas rozmarynowy, luteolina i apigenina, neutralizują wolne rodniki powodujące uszkodzenie komórek organizmu, przyspieszające procesy starzenia i zwiększające ryzyko wielu chorób.

Szałwia wspiera zdrowie jamy ustnej

Szałwia ma działanie silnie antybakteryjne. Jest skuteczna w leczeniu zakażeń gardła, ropniach zębów, zapaleniu dziąseł i owrzodzeń jamy ustnej, aft i pleśniawek. W razie wystąpienia dolegliwości najlepiej stosować mocną płukankę, a nawet rzuć świeże liście szałwii.

Szałwia obniża poziom cukru we krwi

Szałwia obniża poziom cukru we krwi w początkowym stadium cukrzycy i stanie przedcukrzycowym. Zapobiega również dużym wahaniom cukru we krwi. Warto więc sięgnąć po szałwiową herbatkę, szczególnie jeśli w naszej rodzinie zdarzały się przypadki tej choroby.

Szałwia pomocna w trawieniu

Kwas rozmarynowy, występujący w szałwii, działa jako środek przeciwzapalny. Zapobiega skurczom żołądka i może leczyć biegunkę i zapalenia błony śluzowej żołądka. Dodanie szałwii do posiłków może wspomóc cały proces trawienia.

Szałwia obniża poziom złego cholesterolu

Wysoki cholesterol LDL jest kluczowym czynnikiem ryzyka chorób serca. Szałwia może obniżyć zły cholesterol, który może gromadzić się w tętnicach. Zatkane tętnice to prosta droga do zawału, miażdżycy czy udaru.

Szałwia na skórę

Szałwia dzięki swoim właściowściom antybakteryjnym jest wysoce skuteczna w łagodzeniu stanów zapalnych skóry. Leczy zmiany trądzikowe, a także może łagodzić objawy egzemy czy łuszczycy. Herbata z szałwi polecana jest dla osób, które cierpią na nadmierną potliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *