Zanieczyszczone powietrze to problem z którym borykamy się na co dzień. Okazuje się, że smog obecny jest nie tylko na zewnątrz, ale i w domu. Czyste powietrze w domu to podstawa naszego komfortu oraz zdrowia. Oto kilka rad, które znacząco poprawią jakość życia np. alergikom i osobom o obniżonej odporności.
Wywietrz mieszkanie – czyste powietrze w domu
Sprawdzaj jakość powietrza w Twoim mieście. W dni, kiedy jest dobra, a na zewnątrz nie unoszą się szkodliwe pyły, staraj się przewietrzać mieszkanie za pomocą tworzenia krótkiego przeciągu. Najlepsze efekty daje wietrzenie krótkie, ale intensywne.
Zadbaj o system wentylacyjny – czyste powietrze w domu
Sprawdź czy wentylacja w domu działa prawidłowo. Dzięki temu może zapobiec groźnym chorobom dróg oddechowych oraz alergiom. W szczególności należy zwrócić uwagę na systemy wentylacyjne w kuchni i łazience – jest tam na ogół wilgotno i ciepło, co sprzyja rozwojowi niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni.
Postaw na oczyszczacze powietrza – czyste powietrze w domu
Zainwestuj w oczyszczacz powietrza. Nie są drogie, a bardzo efektywne! Producenci wyposażają je w dodatkowe funkcje, jak jonizator czy nawilżacz powietrza. Oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń pyłowych, alergenów, a nawet bakterii i grzybów. Należy pamiętać o tym by regularnie wymieniać filtry.
Zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza – czyste powietrze w domu
Zimą, kiedy najsilniej dokucza smog, dokucza nam również suche powietrze. Skutkiem jest wysuszenie skóry, dolegliwości ze strony układu oddechowego, naelektryzowane włosy i kurz unoszący się w powietrzu. Delikatne nawilżenie sprzyja naszemu zdrowiu, pamiętajmy tylko żeby nie przesadzić bo nadmierna wilgoć może doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. Powietrze możemy nawilżać kupując odpowiednie urządzenie, ale także przez powieszenie na kaloryferach mokrych ręczników lub prania.
Zainwestuj w odkurzacz z filtrami – czyste powietrze w domu
Zainwestuj w odkurzacz z filtrami HEPA, który skutecznie zwalcza nie tylko roztocza, lecz także bakterie, komórki pierwotniaków czy grzybów. Filtry te mają nadzwyczaj wysoką skuteczności w wychwytywaniu maleńkich cząsteczek rzędu 0,1 do 0,3 mikrona, dochodzącej w przypadku najwyższej klasy filtrów do niemal 100%.
Jonizator – a co to takiego? – czyste powietrze w domu
Jonizatory produkują ujemne jony. Jakie to ma znaczenie? Otóż jony dodatnie wytwarzane są przez urządzenia elektroniczne i zwane są potocznie elektrosmogiem, przyciągają kurz, bakterie, wirusy, roztocza, a także zarodniki pleśni i grzybów. Jony ujemne, które zetkną się z jonami dodatnimi, do których lgną wszelkie zanieczyszczenia, neutralizują się, przez co kurz, roztocza, bakterie i wirusy opadają na podłogę.
Posadź rośliny – czyste powietrze w domu
Rośliny doskonale zbierają wirujący w powietrzu kurz, do tego wytwarzają tlen, odpowiednio dobrane gatunki roślin mogą zwiększać wilgotność powietrza, a także pochłaniać szkodliwe substancje. Należy pamiętać by regularnie czyścić duże liście roślin, na których zebrał się kurz.
Walcz z kurzem – czyste powietrze w domu
Wilgotnymi ściereczkami raz w tygodniu przecieraj szafki, rośliny i miejsca w których zbiera się kurz. Nie zapomnij o zasłonach, firankach, kocach, narzutach w których zbiera się mnóstwo kurzu i należy je regularnie prać. Ważne jest również mycie okien domowymi sposobami bo wbrew pozorom, zbiera się na nich sporo pyłów. Raz na 3 miesiące wytrzep (lub wypierz) duże dywany (małe dywaniki częściej).
Jeśli chodzi o oczyszczacze, to z rozwiązań tańszych mogę polecić z czystym sumieniem Xiaomi 🙂
Mniej niż 500 zł, do pokoju jak znalazł, a jest niezwykle wydajny 🙂
https://techwish.pl/oczyszczacze-powietrza/26-xiaomi-mi-air-purifier-2h-6934177709005.html
Ciężki jest żywot alergika, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Z kurzem walczy iRobot i7+ zrzucający pyłki bezpośrednio do stacji clean base. Pojemnik opróżnia mąż raz na kilka tygodni. Mam w planach jeszcze zakup oczyszczacza powietrza.