EKO mamcia

jak żyć zdrowo, ekologicznie i oszczędnie
Ekologia

Ekologiczne filmy edukacyjne

Ekologiczne filmy edukacyjne w dobie kryzysy klimatycznego stają się coraz popularniejsze. Nad tym ważnym tematem pochylają się zarówno duzi, profesjonalni producenci kinowych hitów, jak i amatorzy. Filmy ekologiczne poruszają tematy związane z zagrożeniem spowodowanym nadmiernym konsumpcjonizmem, konsekwencjami hodowli przemysłowych, ale także pokazują piękno otaczającej nas natury, które możemy stracić. Oto kilka przykładów ekologicznych filmów edukacyjnych które warto obejrzeć!

Ekologiczne filmy edukacyjne NETFLIX

Seria Our planet

Kilka dni temu sieć obiegła informacja, że Netflix udostępnia za darmo na Youtube wybrane produkcje dokumentalne. Wśród nich znajduje się m.in. seria Our Planet – koncentrująca się na wpływie zmian klimatu na wszystkie żywe stworzenia. Ekologiczna seria 8 filmów od Netflixa okazała się prawdziwym hitem, wielokrotnie nagradzanym na całym świecie. Mnie urzekły widowiskowe ujęcia! Jeśli chcecie je obejrzeć, to możecie zrobić albo na Netfixie albo poniżej:

Na razie na YouTube filmy są dostępne tylko w języku angielskim, ale możliwe, że wkrótce pojawią się także na polskim kanale firmy.

Minimalism 

Film – inspiracja, który powinien obejrzeć każdy! Opowiada historie ludzi, którzy zdecydowali się ograniczyć konsumpcjonizm w swoim życiu i tak zadbać o planetę. Gdyby każdy na świecie obejrzał ten film, z pewnością mielibyśmy dużo czystszą planetę. Minimalism skłania do refleksji i pokazuje, że można żyć skromniej, w myśl idei zero waste.

Zwiastun:

Cowspiracy 

Ekologiczny film dokumentalny z 2014 roku, jednak wciąż bardzo aktualny.  Produkcja pokazuje wpływ hodowli przemysłowej na środowisko oraz przybliża politykę organizacji ekologicznych.

Zwiastun:

Ścigając koralowce

Rafy koralowe to przyrodniczy cud świata. Niestety przez działalność człowieka bledną i zanikają. Płetwonurkowie, naukowcy i fotografowie z przeróżnych zakątków globu przemierzają podwodny świat, by udokumentować proces degradacji raf koralowych.

Zwiastun:

Ekologiczne filmy edukacyjne okiem francuzów

Mikrokosmos (1996)

Nie mogło go zabraknąć w naszym zestawieniu. Pamiętam jak byłam na nim w szkole. Dokument ukazuje jeden dzień z życia najmniejszych mieszkańców łąki. Bez problemu znajdziecie go w internecie. Polecam każdemu i małym i dużym. 

Zwiastun:

Makrokosmos (2001)

Kolejny z serii, ukazujący tym razem życie ptaków, ich wędrówki, siedliska i życie codzienne. Niezwykle ukazane w czasie, od skorupki jajka po dorosłe życie ptaka. Znaczną część materiału sfilmowano z wykorzystaniem oswojonych ptaków. Filmowcy hodowali od urodzenia kilka gatunków ptaków, w tym bociany i pelikany. 

Zwiastun:

Oceany (2009)

Kolejny z serii dokument francuskiego  reżysera Jacques Perrin i scenarzysty Jacques Cluzaud. Film ukazuje życie zwierząt morskich w oceanach, oraz zwraca uwagę na zagrażające Ziemi niebezpieczeństwa. Niezwykły!

Zwiastun:

Królestwo (2015)

Królestwo zamyka słynny dokumentalno-przyrodniczy cykl Mikrokosmos, Makrokosmos i Oceany. Tym razem twórcy skoncentrowali się na zwierzętach lądowych. Jest tu i polski akcent w postaci Puszczy Białowieskiej jako pierwotnie dzikiego skrawka europy. Polecam z całego serca.

Zwiastun:

A jeśli macie ochotę na najlepsze filmy ekologiczne filmy dla dzieci, zapraszam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *