EKO mamcia

jak żyć zdrowo, ekologicznie i oszczędnie
Dzieci Ekologia

Ekologia dla dzieci

Ekologia dla dzieci powinna być czymś ważnym. Edukacja ekologiczna ma za zadanie zbliżyć najmłodszych do otaczającego nas świata, nauczyć odpowiedniego podejścia i szacunku do natury. O ekologii powinniśmy uczyć dzieci już od małego. Im więcej będzie wiedział o dbaniu o środowisko tym większa będzie jego empatia do ludzi i innych stworzeń.

Ekologia dla dzieci – definicja

Ekologia (gr. oíkos + lógos = dom + nauka). Nie ma lepszej definicji by wytłumaczyć dziecku co to jest ekologia niż, że jest to nauka o naszym domu. By najlepiej wytłumaczyć co to jest ekologia weźmy dziecko na spacer i pokażemy mu wielobarwne, zachwycające rośliny czy świat zwierząt. Zachęćmy dziecko do obserwacji zmian w naturze jakie zachodzą w kolejnych porach roku.

Okres wiosenny, gdy wszystko budzi się do życia jest idealną okazją, żeby opowiedzieć o zwierzętach które budzą się z zimowego snu lub wracają z ciepłych krajów.

Lato to pełen rozkwit – pielęgnujmy z dzieckiem ogródek, zbierajmy owoce i warzywa i przyrządzajmy z nich pyszne dania.

Jesień okres gdy zwierzęta przygotowują się do zimy. To dobry czas by wspólnie przygotować legowisko dla jeży i opowiedzieć maluchom o tych pożytecznych zwierzątkach.

Zima – biała lub nie. Wytłumaczmy dzieciom co to jest ocieplenia klimatu, jak wpływa na zmiany temperatury i jakie są tego skutki. Zaangażujmy dziadków i poprośmy by opowiedzieli wnukom o tym jak wyglądała zima za ich młodych lat.

Teraz najważniejszy etap – wytłumaczmy dziecku po co trzeba dbać o przyrodę i dlaczego jest dla nas ważna. Podczas wycieczek nie unikajmy także „brzydkich” zaśmieconych miejsc. Zabierzmy dziecko do lasu na wspólne zbieranie śmieci (oczywiście w bezpieczny sposób) i wytłumaczmy dlaczego pozostawione odpady mogą być niebezpieczne dla przyrody i zwierząt.

Ekologia dla dzieci – już od najmłodszych lat

Ekologię zaszczepmy w dziecku już od najmłodszych lat, w myśl zasady „czym skorupka za młodu…”. Jak to zrobić? Na co dzień możemy ćwiczyć z dzieckiem np. segregację odpadów. Już najmłodsze dzieci warto uczyć rozpoznawania plastiku, papieru czy szkła. Możemy ćwiczyć to segregując śmieci i przyporządkowując do odpowiednich kolorów pojemników. Ćw Uczmy oszczędzania wody przy myciu zębów, czy gaszenia światła, gdy wychodzimy z pokoju. Tłumaczmy dzieciom dlaczego plastik nie jest najlepszym wyborem i jak można go zastąpić. Bardzo fajnym pomysłem może być wspólne szycie bawełnianych toreb czy siatek z firan na owoce czy warzywa.

Ekologia dla dzieci – filmy i programy ekologiczne

Filmy i bajki wcale nie muszą być złe. Możemy umówić się z dzieckiem na 1 bajkę ekologiczną w tygodniu. Usiądźmy z dzieckiem i pooglądajmy ją razem, a później porozmawiajmy o naszych przemyśleniach. Oto kilka moich propozycji na filmowe seanse:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *