EKO mamcia

jak żyć zdrowo, ekologicznie i oszczędnie
Porady

Wózek za nakrętki – jak to wygląda?

Na pewno nie raz widzieliście pojemniki z kolorowymi nakrętkami z napojów. Są w firmach, restauracjach czy szkołach. U mnie w pracy również są zbierane.  Dużo osób angażuje się w tą akcję, ale są też tacy którzy nie wiedzą o co chodzi. Po co zbierać te nakrętki? W jaki sposób mogą pomóc?

Jakie nakrętki się nadają?

Praktycznie wszystkie plastikowe zakrętki z tworzywa sztucznego się nadają. Zakrętki z wody, kolorowych napojów, a nawet mleka czy produktów chemicznych – wszystkie będą OK. Jeśli masz wątpliwości to sprawdź czy są oznaczone symbolami PP, PE, HDPE, LDPE, PE-HD, PE-LD, lub trójkącikiem ze strzałek z wpisaną liczbą 2, 4, 5, 02, 04, 05.

Co dzieje się z nakrętkami?

Nakrętki przekazywane są fundacjom i stowarzyszeniom, które prowadzą zbiórkę na rzecz konkretnej osoby. Zgromadzony plastik jest ważony, a następnie przekazywany firmie recyklingowej, która wpłaca pieniądze na konto pacjenta fundacji. Za zebrane pieniądze kupowany jest sprzęt ułatwiający funkcjonowanie osób niepełnosprawnych lub chorych.  

Dlaczego nakrętki?

Są małe, łatwe do przechowywania, transportu i…recyklingu. Firmy recyklingowe z chęcią je przyjmują z  zebranych zakrętek wykonują plastikowy granulat który ma wszechstronne zastosowanie.

Jedynym minusem nakrętek jest ich niska cena nakrętek, których wartość w skupie to ok. 50-70 groszy za kilogram. By uzbierać kilogram trzeba 432 sztuk, w 120-litrowym worku mieści się około 5,5 tys. sztuk czyli ok. 13 kg. Koszt wózka to 4 – 6 tys. zł, czyli wartość sześciu ton surowca.

Gdyby cała Polska zaangażowała się w akcję można by pomóc ogromnej ilości osób. Nie wyrzucajcie nakrętek do śmieci, znajdźcie w swojej okolicy miejsce zbiórki lub sami ją zorganizujcie i pomagajcie bo warto. Zbierając nakrętki pomagamy nie tylko osobom niepełnosprawnym, ale i środowisku.

2 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *