Ekologiczne rodzicielstwo wcale nie jest trudne. Wystarczy odrobina wysiłku by wychowywać dziecko w poszanowaniu do natury. Eko-wychowanie to między innymi unikanie wszelkiego rodzaju chemii podczas opieki i pielęgnacji dziecka oraz do budowanie relacji opartej na bliskości oraz szacunku do drugiego człowieka i otaczającego środowiska.
Eko-dieta dziecka
Na pewno dużo łatwiejsze i wygodniejsze jest podawanie dziecku kupowane gotowe jedzenie. Półki w sklepach uginają się od produktów, nic tylko kupować. Gotowe jedzenie łatwo podgrzać nie wymaga żadnej pracy, gotowanie i według niektórych jest tanie. Ale jaka jest prawda?
Niestety większość gotowych produktów ma bardzo zły skład. W wielu kaszkach, płatkach, jogurtach czy nawet mleku dla dzieci na pierwszym miejscu w składzie znajduje się cukier. Dalej są zagęstniki, sztuczne aromaty i barwniki. Niejednokrotnie w jedzeniu dla dzieci znajdziemy olej palmowy, konserwanty…
Na skutek takiego odżywiania słabnie odporność, dzieci coraz bardziej tyją, chorują czy zapadają na alergie. Dieta najmłodszych powinna być naturalna i zrównoważona, pozbawiona składników przetworzonych i chemicznych.
Oczywiście nie ma sensu zabraniać dziecku jeść innych rzeczy niż tylko zdrowe, eko, certyfikowane produkty, możemy dać mu wafelka, ale nie codziennie i nie 5.
Ja gotuję obiady w domu, jest to dużo tańsze, sama kontroluje co jedzą dzieci i tak naprawdę wcale mnie to nie męczy. Bo ile czasu zajmuje zrobienie warzywnej zupki dla malucha? Przygotowanie warzyw to 10 minut, reszta robi się sama. Podobnie jest z naleśnikami, kotlecikami, mięsem gotowanym na parze.
Pielęgnacja w stylu eko
Delikatna skóra dziecka jest bardzo wrażliwa na wszelkie chemiczne składniki. Naturalny skład to podstawa każdego kosmetyku dla dziecka. Im krótsza etykieta tym lepiej. Możemy także sami zrobić kosmetyki w domu. Jakie są ich zalety? Są tanie, bezpieczne i proste w przygotowaniu.
Dziecko można myć np mlekiem matki lub po prostu szarym, naturalnym mydłem, które nie wysusza skóry i nie posiada w swoim składzie drażniących czynników jak perfumy czy konserwanty.
Zamiast popularnych jednorazowych pieluch możemy używać takich wielorazowych jak używały nasze matki czy babki. To ogromne oszczędności i dużo mniej plastiku!
EKO – wychowanie
Dziecko wychowane w myśl idei eko, będzie miało mocno ugruntowane poczucie własnej wartości, będzie potrafiło podjąć odpowiednią dla siebie decyzję. Maluch sam będzie wiedział co jest dla niego dobre a co nie. Rozmawiajmy z dzieckiem, tłumaczmy i pokazujmy (nie tylko piękne rzeczy). Szacunek do każdej istoty żywej to najważniejsze co możemy wpoić naszemu potomkowi. Co więcej? Propagowanie ekologicznych idei oszczędności, recyklingu i ograniczenia konsumpcji. Świadome dziecko to mądre dziecko. Wymagajmy najpierw od siebie, a później od niego, dawajmy dobry przykład, edukujmy.
Te wszystkie zachowania mają na celu wychowanie szczęśliwego i spełnionego człowieka.