EKO mamcia

jak żyć zdrowo, ekologicznie i oszczędnie
Dzieci Kuchnia Porady

5 produktów których nie znajdziecie na talerzu moich dzieci

Czym skorupka za młodu… Odżywianie i nawyki żywieniowe kształtowane od pierwszych lat życia z pewnością będą miały ogromny wpływ na to jakie będą nasze dzieci i czy będą zdrowe. Dlatego w diecie moich dzieci unikam produktów wysokoprzetworzonych czy z dużą zawartością cukru, nigdy natomiast nie brakuje warzyw i owoców!

  1. Parówki

Zazwyczaj są słabej jakości, zawierają konserwanty oraz azotany i azotyny, które podczas podgrzewania przekształcają się w nitrozoaminy, które mają działanie rakotwórcze.  Nawet parówki „100% z szynki” mają nieraz bardzo kiepski skład. Jeśli już podajecie Waszym pociechom parówki – czytajcie etykiety!

2. Cukier, surop glukozowo-fruktozowy i inne słodziki

Cukier jest absolutnie zbędny w diecie człowieka, a już w szczególności dziecka. Spożywany w namiarze prowadzi do zwiększonego ryzyka chorób serca, otyłości, nowotworów, nadmiernego pobudzenia, a co najgorsze – uzależnia.  Znam wiele przypadków dzieci które od najmłodszych lat są faszerowane słodyczami. Takie maluchy są grymaśne, nie chcą jeść warzyw, owoców, częściej chorują.

3. Płatki śniadaniowe

Gotowe płatki śniadaniowe nie ważne czy dla dzieci, fit, kukurydziane czy czekoladowe pełne są cukru i polepszaczy smakowych. Wolę sama zrobić dzieciakom płatki owsiane z bakaliami czy owocami niż kupować gotowy produkt o dużej kaloryczności.

4. Tanie wędliny z marketu

Wędliny ze sklepu pełne są dodatków jak – aromaty, barwniki, konserwanty, glutaminian sodu, benzoesan sodu, siarczyny, azotyny czy dwutlenek siarki. Zamiast tego wolę serwować dzieciom gotowane oraz pieczone mięsa i pasztety. Jest dużo zdrowiej i smaczniej, zamiast ogromnej ilości soli dodaje do marynaty ziół, czosnku czy suszonych pomidorów. Polecam takie wędlinki, są smaczne zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

5. Gotowe sosy, zupy z torebki

Bardzo często widzę reklamę zupy z torebki reklamowanej przez „Panią Gadżet” jako super zdrową, z dużą ilością warzyw. Na reklamie zajadają się nią dzieci, wszystko jest zdrowe i piękne… A ja się pytam – ile warzyw może być w torebce? Czy nie lepiej kupić dynie, cukinie, pomidory czy cokolwiek innego i zrobić z tego pyszą zupę krem, która będzie prawdziwą bombą witaminową, bez dodatków typu olej palmowy itp. Ugotowanie pysznej pożywnej zupki jest tanie i szybkie, nie potrzeba do tego żadnych magicznych torebek, one nie zastąpią warzyw!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *