EKO mamcia

jak żyć zdrowo, ekologicznie i oszczędnie
Porady

Jak przetrwać upały?

Czerwiec miesiącem upałów. Żar leje się z nieba, a my męczymy się w przegrzanych budynkach i w wybetonowanych miastach. Problemy z funkcjonowaniem w wysokich temperaturach powyżej 30 stopni Celsjusza mają zwłaszcza dzieci i osoby starsze. Zadbać o siebie powinien jednak każdy. Jak przetrwać upały?

  1. Pij dużo wody!

Podczas upałów mocniej się pocimy i tracimy dużo wody. Butelka z napojem powinna być naszym stałym atrybutem. Kiedy z nieba leje się żar powinniśmy wypijać nawet 3 litry wody. Najlepiej sprawdzi się czysta, mineralna woda. Unikać powinniśmy słodzonych, gazowanych napoi i alkoholu.

2. Chroń głowę!

Upały mogą powodować silne przegrzanie organizmy. Szczególnie niebezpieczne jest przegrzanie głowy, które może skutkować udarem słonecznym. Dlatego tak ważne jest nakrycie głowy. Wybieraj jasne przewiewne chustki lub czapki. Najlepszym wyjściem będą kapelusze słomkowe które są jasne i przewiewne i nie nagrzewają się.

3. Kremy z filtrem

By uniknąć bolesnych w skutkach poparzeń słonecznych stosuj kremy z filtrem. Im wyższy filtr tym lepiej chroni. Pamiętaj by po każdym wyjściu z wody posmarować się ponownie.

4. Unikaj godzin szczytu

Godziny południowe są najbardziej niebezpieczne, słońce świeci wtedy z największą mocą i jest dla nas największym zagrożeniem.

5. Lekkie, przewiewne ubrania

Dla własnego komfortu najlepiej wybierać lekkie, przewiewne ubrania, najlepiej z naturalnych włókien jak bawełna czy len. Ubrania z dużą domieszką poliestru utrudniają termoregulację. Bardziej się pocimy, skóra nie oddycha, a wilgoć nie jest odprowadzana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *