EKO mamcia

jak żyć zdrowo, ekologicznie i oszczędnie
Bez kategorii Ekologia Oszczędzanie Porady

Kilka rad jak żyć ekologicznie

Zrównoważony, ekologiczny styl życia jest łatwiejszy niż myślsz, a metody ograniczania wpływu na środowisko mają dobry wpływ na Twoje zdrowie, samopoczucie, a nawet na Twój portfel. Większość  dobrych, eko nawyków jest tak łatwa do włączenia do codziennego życia, że nawet nie zauważysz zmian.

Świadomość swojego wpływu – ślad węglowy

Świadomość, w jaki sposób przyczyniasz się do zmian klimatycznych, daje ci możliwość wprowadzenia zmian. Mierzenie śladu węglowego  jest dobrym sposobem by sprawdzić swój wpływ na środowisko. Kalkulator śladu węglowego może oszacować wpływ twojego stylu życia na produkcję CO2. Nie zniechęcaj się, jeśli Twój ślad węglowy jest wysoki, postaraj się zmniejszyć swój wpływ.

Zdrowa dieta

Produkcja żywności stanowi 19-29% śladu węglowego ludzkości . Żywność ekologiczna nie tylko jest zdrowsza i bez pestycydów, ale także zużywa od 30 do 50% mniej energii do produkcji. Dieta bogata w lokalne produkty, zwłaszcza owoce i warzywa jest zdrowsza i ma mniejszy ślad węglowy niż ta bogata w mięso i importowane produkty.

Dojeżdżaj do pracy rowerem!

Jeśli dojeżdżasz do pracy rowerem lub transportem zbiorowym w znaczący sposób zmniejszasz swój ślad węglowy. Co więcej spacer lub przejażdżka jednośladem ma pozytywny wpływ na Twoje zdrowie. Masz lepszą kondycję i lepszy humor, ponieważ podczas wysiłku fizycznego wytwarzają się endorfiny, które określane są jako hormony szczęścia.

Zmniejsz zużycie energii w swoim domu

Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie zużycia energii w domu. Proste działania, takie jak wyłączanie świateł i urządzeń, gdy ich nie używasz, są oczywistym pierwszym krokiem i są już powszechnymi praktykami dla wielu osób. Możesz także zastąpić przestarzały, energochłonny sprzęt urządzeniami o wyższej klasie energetycznej, uwierz to się opłaca. Sama zastąpiłam tak swoje stare, przedpotopowe sprzęty i odczuwam wyraźną różnicę na rachunkach.

Jeśli masz zwyczaj napełniania zmywarki po brzegi przed jej uruchomieniem, to super bo minimalizujesz zużycie energii przez urządzenie. Używanie zmywarki jest też bardziej efektywne pod względem zużycia wody niż mycie naczyń w zlewie. Podczas mycia w zmywarce zużywane jest nawet 5x mniej wody niż przy myciu ręcznym.

Odzież z drugiej ręki

Robienie zakupów w popularnych “szmateksach” też jest EKO! Dzięki temu, że dajesz życie oddanej przez kogoś rzeczy nie trafi ona do śmietnika. Odzież używana jest także znacznie tańsza niż nowe ciuchy. Często można też trafić na prawdziwe perełki i markowe ciuchy.

Jakie inne zrównoważone wybory podejmujesz w swoim codziennym życiu? Podziel się swoimi pomysłami na bycie EKO!

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *