EKO mamcia

jak żyć zdrowo, ekologicznie i oszczędnie
Dzieci Ekologia

Zabawki fair trade – świadomy wybór

Niektórzy z Was pamiętają zapewne swoje pierwsze zabawki, drewniane klocki, samochodziki z blachy czy inne cuda stworzone przez rodziców. Dawno minęły już czasy łuków i strzał z gałązek. Teraz na półkach stoi oszałamiająca liczba kolorowych, interaktywnych zabawek, a rodzice codziennie decydują się na ich zakup dla dzieci, zamiast próbować stworzyć coś samemu. Chcę Wam dziś przedstawić jak powstają zabawki wyprodukowane masowo i jaki wpływ na środowisko ma ich transport na rynki zachodnie.

Jak powstają zabawki?

Nie jest tajemnicą, że duże, markowe firmy zlecają produkcję zabawek krajom oferującym tanie koszty produkcji. Dzięki niższym płacom roboczym i kiepskim warunkom pracy, zabawki mogą być produkowane masowo po niskich kosztach. Chiny to jedno z najbardziej popularnych miejsc produkcji zabawek. W 2008 r. Chiny eksportowały 70% wszystkich światowych zabawek z 8 610 fabryk w całym kraju. W ostatnim czasie liczba ta spadła o 49% do 4 388 fabryk. Kiedy firmy nie przykładają warunków do produkcji nie przykładają także wagi do jakości swoich zabawek i do materiałów z których są produkowane. Tanie, masowo produkowane zabawki często ze stwarzają zagrożenia zdrowotne.

Warunki panujące w fabrykach nie są jednak lepsze od zabawek, które produkują. W sierpniu 2007 r. China Labour Watch wydał raport dotyczący warunków ośmiu chińskich fabryk zabawek. W sprawozdaniu stwierdzono, że:

  • płace są niskie,
  • środowiska pracy są niebezpieczne,
  • nie przestrzegane są zasady BHP, standardy socjalne, ani prawa człowieka!!!,
  • pracownicy mają za długi czas pracy,
  • brak umów,
  • w fabrykach często pracują dzieci,
  • fabryki mają negatywny wpływ na środowisko.

Sam raport ma aż 41 stron!

Jaki jest wpływ zabawek na środowisko?

Ponieważ zabawki są produkowane w krajach o niskich płacach, firmy muszą nadal eksportować zabawki z chińskich fabryk do naszych sklepów. Roczny poziom emisji związany z ich transportem wynosi 1,12 miliarda ton CO2. Dodatkowo produkty te zazwyczaj wykonane są z materiałów których recykling jest trudny, lub wręcz niemożliwy.

Wybór etycznych zabawek fair trade

Przemysł zabawkarski nie jest wcale tak kolorowy na jaki wygląda. Zakup lokalnie wyprodukowanych zabawek fair trade (sprawiedliwy handel) to najprostszy sposób na to by dzieci bawiły się “etycznymi zabawkami”. Warto wybierać polskie firmy, które prowadzą produkcję swoich zabawek w naszym kraju. Są to zabawki wysokiej jakości i posiadają dużą wartość edukacyjną, są ciekawe i oryginalne. Świadomie wybierając produkty pochodzące ze sprawiedliwego handlu, wspieramy prawa człowieka i przyczyniamy się do poprawy warunków życia.

4 Comment

  1. Główny paradoks zabawek w dzisiejszych czasach to fakt, że nawet jak ktoś chce zapłacić to często nie jest w stanie kupić dobrych zabawek.

    1. Niestety, w sklepach pełno chińskich plastików i ciężko znaleźć coś porządnego i fair. Ja znalazłam kilka fajnych polskich sklepów, z zabawkami dobrej jakości. Asortyment to głównie drewniane zabawki – jeździki, klocki, puzzle, wbijanki, instrumenty, układanki, lub pluszaki. Moje dziecko lubi się tym bawić, często też razem wymyślamy i tworzymy zabawki z rzeczy, które znajdziemy w domu.

      1. noo, można samemu tworzyć zabawki, które będą dziecko rozwijały. taką metodę wymyśliła Montessori. wykorzystywała przedmioty codziennego użytku, by rozwijać dzieci, a że w tamtych czasach były one naturalne… to i nauka była fair

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *